Szia! Üdvözöllek! Segédanyagokat, érdekességeket és könyvajánlót is találhatsz itt.
A nap idézete

Túl a bűnön, a megbánáson,
Hitem tüzéhez ülök közel.
Mellém fekszel és azt se bánom,
Hogy úgy alszol el, ahogy megszoktad már...
Másvalakivel...

/Ákos/

 
Menü
 
Aktuális
 
Archívum
 
Gondolatok
 
Középiskolai segédanyagok
 
Vera anyagai
 
Egyetemi anyagok
 
Harry Potter
 
Könyvajánló
 
Buddhizmus
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Irodalom
Irodalom : 11.tétel: A görög dráma kialakulása, színházi előadások (Szophoklész: Antigoné)

11.tétel: A görög dráma kialakulása, színházi előadások (Szophoklész: Antigoné)

Lilia  2004.10.30. 09:29

Antigoné, a mindig visszatérő mű... (Még töri szakon is kötelező, hehe... :)

Történelmi háttér:

 

Athén Periklész idejében Kr.e. 5 sz. érte el fejlődésének csúcspontját. A Földközi-tenger leggazdagabb állama lett. Jólétet és politikai szabadságot biztosított polgárainak. Athén nemcsak az ókor gyönyörű várasa lett, hanem a szellemi élet központja is.

 

Ebben a korban a képzőművészet is a fénykorát élte egyre pompásabb templomokat építetek

márványból.

Periklész az építéssel IKTINOSZT, a szobrok készítésével pedig PHEIDIÁSZT.

(a Panthenon templom maradványai az Akropolisz hegyén ma is láthatók) Jellemzőik a mértéktartó pompa, harmónia. Fennmaradtak márványszalagok, amelyeken az Athéni ünnep eseményei voltak kifaragva, a felvonulás és a versenyek. Ránk maradt még Müron: Diszkoszvető szobra is. (Római kori másolat) Az emberi testet már minden helyzetben, minden mozdulatban híven tudták ábrázolni.

 

A kor filozófiája is a társadalmi változásokat tükrözi. A filozófiára legjellemzőbb Hérakleitosz dialektikája. PANTA RHEI = minden áramlásban van, minden változik, minden folyik. Műveiből 130 töredék maradt fenn.

 

 

GÖRÖG SZÍNHÁZ : az ellenségekkel vívott harcok, és az átalakulás, amely az 5.századig a a görög poliszok (városállamok nagy részében a  népet „démoszt „ segítette hatalomra változásokat hozott az emberek gondolkozásában is. Tudatosult a  az örök változás gondolata, a biztonság az állandóság hiányának érzését.

 

Kr.e. 5. században a dráma lett a görög irodalom vezető műneme. Fontos még a dráma kialakulásában a vallásos szertartásokhoz kapcsoló Dionüszosz ünnepek. Több vidám, zajos ünnepet is tartottak. Kardalokat, dithüramboszokat adtak elő.(50 ifjúból álló kórus)

 

Az első lépés a dráma felé valószínűleg az volt, hogy aki Dionüszoszt megszemélyesítette, kivált a kórusból isten oltárához lépett elmondott egy részletet az életéből és a kar erre énekkel válaszolt. Először egy színész volt, majd 2-3. Csökkent a kar szerepe, a párbeszéd állt a középpontban. A három színészt és a díszletezést Szophoklész vezette be.

Drámai versenyeket is tartottak. Itt tragédiaköltők és majd később komédiaköltők is részt vettek. Arkhon irányította = állami tisztviselő és nem név!

 

Megváltozott a dráma tárgya is: Dionüszosz helyett a trójai, a mükénéi és a thébai mondakör tragikus sorsú hősei voltak.

 

Mivel az ünnepségéken nagy tömeg vett részt, színházakat építettek. Domboldalakra épített, félkör alakú épületek voltak. Lépcsőzetesen emelkedő padsorokat alakítottak ki a nézők számára. 20-30 ezer ember fért el.  Az előadások reggel kezdődtek és estig tartottak. Ettek, ittak az előadások alatt. Belépőt kellett fizetni, de a szegényeknek megtérítették. „nézőpénz”

 

-- 2 --

 

A színészek álarcot hordtak, a női szerepeket is férfiak játszották, egy színész több szerepet is játszott.

 

A kórus (kar), mely énekkel (kardal) és fuvolakíséretre lejtett tánclépésekkel kísérte és magyarázta a cselekményt. Kardalok és dialógusok váltakozásából épült fel minden színpadi mű.

 

Kr.e. 5. század közepétől a klasszikus attikai tragédiák a következőképpen épültek fel.

- prologosz - ez a főhős monológja vagy két színész dialógusa.

- parodosz - az első kardal. A kar bevonulása és elhelyezkedése után.

- sztaszimon - minden későbbi kardal neve.

- epeiszodion - tragédia párbeszédes része két kardal között.

- exodosz - végkifejlet, befejezés.

A KOMMOSZ a szereplőknek a karral folytatott lírai dialógusa.

 

A dráma a líra és az epika mellett az irodalom harmadik műneme.

A drámai mű eseménysort ábrázol. (a külvilág az ábrázolás tárgya.),

de az eseményeket, a szereplők jellemét dialógusokból, monológokból és a tetteikből ismerhetjük meg. (szemben az epikával, melyben az elbeszélő szövegből derül ki a történet.)

 

A dráma rendszerint sorsfordulatot bemutató mű, cselekménye sűrített, egymástól eltérő emberi magatartások összeütközése, KONFLIKTUSA.  

A dráma színpadra szánt alkotás. Hiányzik a táj és környezet bemutatása, és ezeket a díszletek, kellékek, és a színészek pótolják.

 

 

TRAGÉDIA: a dráma egyik műfaja.

tragikum: olyan értékszerkezet, melyben hirtelen nagy értékveszteség, értékpusztulás következik be. Ez általában a hősök halálát vagy lelki összeomlást jelent.

Tragikus hős: elismert, pozitív értéket képvisel, céljaiért vállalja a harcot, s az ellenerőkkel folytatott küzdelemben bukik el.

 

Vannak pozitív és negatív célokért küzdő, sőt erkölcsi értelemben kifogásolható drámai hősök is, akiknek halála mégis tragikus hatású, azért mert egy nagy formátumú ember pusztulása  mindig értékveszteség érzetét kelti.

 

A görög tragédiaköltészet képviselője Szophoklész. Kr.e. 496-406

Ő léptetett fel először 3 színészt. ő vezette be a díszletezést és a kórus tagjainak számát 12ről 15re emelte.

Ránk maradt tragédiái közül 3 a trójai 3 a thébai mondakörből meríti témáját, egy pedig Hérakleitoszról szól.

 

Az ANTIGONÉ A THÉBAI MONDAKÖRHÖZ TARTOZIK.

 
Névnaposaink
 
Karakterem
Lilia Amoris másodéves (vámpír) diáklány
 
Kedvenc linkjeim
 
Beszélgesünk!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Eddigi látogatók
Indulás: 2004-09-02
 

A Múzsa, egy gruppi élményei a színfalak mögött :)    *****    Madarak és fák napjára új mesével vár a Mesetár! Nézz be hozzánk!    *****    Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!