Szia! Üdvözöllek! Segédanyagokat, érdekességeket és könyvajánlót is találhatsz itt.
A nap idézete

Túl a bűnön, a megbánáson,
Hitem tüzéhez ülök közel.
Mellém fekszel és azt se bánom,
Hogy úgy alszol el, ahogy megszoktad már...
Másvalakivel...

/Ákos/

 
Menü
 
Aktuális
 
Archívum
 
Gondolatok
 
Középiskolai segédanyagok
 
Vera anyagai
 
Egyetemi anyagok
 
Harry Potter
 
Könyvajánló
 
Buddhizmus
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Irodalom
Irodalom : Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok

Friedrich Dürrenmatt: A fizikusok

Lilia  2004.09.03. 13:42

Hát, az én időmben még ajánlott olvasmány volt 12. osztályban. most nem tudom, az-e. Nagy kár lenne, ha már kivették volna. Rövid tartalom és elemzés.

Friedrich Dürrenmatt a XX. század egyik kiemelkedő drámaírója. 1921-ben született Konolfingenben, Svájcban. Protestáns lelkészcsaládból származott. 1945-től germanisztikát, teológiát, filozófiát hallgatott Bernben és Zürichben. A filozófusok közül Kierkegaard, Nietzsche, Schopenhauer foglalkoztatta leginkább.

Majd írni kezdett, de grafikusként, illusztrátorként is dolgozott, alkalmi munkákat vállalt kabarékban. Első színdarabjaival hamarosan sikereket ért el: (Az újrakeresztelők 1947, A vak 1948 , A nagy Romulus 1949).Mindegyik mű a groteszk stílusában íródott. Dráma-íróként Az öreg hölgy látogatása (1956) című művével vált világhírűvé.

1951-53 között a zürichi Weltwoche színikritikusa. 1952-től szabadfoglalkozású író Neuchatelben. 1967-73 között színházaknál dolgozott Bázelban és Zürichben. 1969-től kiadója a Sonntagsjournal című hetilapnak.

60. születésnapja alkalmából 30 kötetben megjelentek összes művei. Prózai írásai részben a kafkai hagyományok folyatatói, mint például a Die Stadt 1952-ben, részben a bűnügyi regény parodisztikus változatai, mint A baleset 1956-ban. A fizikusok című drámáját 1962-ben írta.

Életművének jelentős részét alkotják rádiójátékai, hangjátékai. Műveinek hangvétele többnyire szatirikus, szarkasztikus, cinikus humorral. Dramaturgiai koncepcióját Theaterprobleme című művében fejti ki 1955-ben, véleménye szerint a tragédia lehetetlenné vált, a kor viszonyai között a komédia az egyetlen lehetséges drámai forma.

1959-ben megkapta a mannheimi Schiller-díjat, 1960-ban pedig a svájci Schiller-alapítvány nagydíját nyerte el.

1990-ben halt meg Neuchatelben.         

 

A fizikusok

A fizikusok című dráma 2 felvonásból áll.

1.      Szerkezete:

-          Az első felvonás bevezetésében leírja a helyszínt, a „Les Cerisiers” magánszanatóriumot, bemutatja annak vezetőjét Mathilde von Zahnd kisasszonyt. Részletes, aprólékos leírást kapunk a szobák elhelyezkedéséről, azok berendezéséről.

-          Az első felvonás egy gyilkossággal indul, kiderül, hogy az egyik beteg, Ernesti, aki magát Einsteinnek hiszi, megfojtotta Irene Straub nővért. (Nem ez az első gyilkosság a szanatóriumban, néhány hónappal azelőtt Beutler, aki Newtonnak hiszi magát, ugyancsak gyilkosságot követett el.) A szanatóriumban mindenütt rendőrök, épp a tanúvallomásokat veszik fel. A felügyelő először az egyik ápolttal beszél, majd a doktorkisasszonnyal is. Ezután távozik. Új vendégek jönnek, a harmadik fizikus, Möbius felesége és családja. El akarnak búcsúzni apjuktól, de az gyermekei muzsikáját hallva rohamot kap és elzavarja az asszonyt és új férjét. A család távozik. A család távozása után Möbius lenyugszik, Monika nővérrel beszélget, aki bevallja neki, hogy szereti, és hogy elhagyhatják az intézetet. Erre Möbius a függönyzsinórral megfojtja.

-          A második felvonásban ismét a szanatóriumban a rendőrség. A doktorkisasszony új ápolókat szerződtet. A rendőrök távozása után a betegek vacsorázni kezdenek. Kiderül, hogy a 3 fizikus közül egyik sem elmebeteg, Beutler és Ernesti Möbius után kémkednek, ki akarják vinni a szanatóriumból, hogy tudását az emberiség szolgálatába állítsák. Möbius elmondja elveit, hogy miért nem akar menni, és bevallja, hogy elégette 15 év munkáját. Végül megegyeznek, hogy mindhárman maradnak, így megóvhatják a világot önmaguktól. Eddigre az ablakokra rácsok kerülnek, bejönnek az ápolók és a doktorkisasszony. Kiderül, hogy a kisasszony az, aki őrült, lemásolta Möbius terveit és uralma alá akarja velük hajtani a világot. A fizikusok semmit sem tehetnek. Mindannyian bemutatkoznak, majd elhagyják a színt.

-          A mű végén, mintegy írói összegzésként 21 pontot találhatunk A fizikusokhoz. Ebben Dürrenmatt általános érvényű igazságokat fogalmaz meg, látszólag A fizikusokhoz kapcsolódóan, valójában mindennapi életünkhöz is köthetőek ezek.

 

2.      Műfaja: A mű a groteszk drámák sorába tartozik. Sok benne a komikus elem, tehát első olvasásra komédiának is tűnhet, valójában tragédia inkább. Ez is a groteszkre jellemző forma, ebben a stílusban általában össze nem illő elemek találkoznak, így a tragikum és a komikum.  

 

3.      Groteszk elemek a műben: A groteszk egyik fő jellemzője, hogy olyan dolgokat állítunk, amelyek akár meg is történhetnének, reálisak is lehetnének, de mégis erre kicsi az esély, vagy olyan kis valószínűségű dolgok történnek egymás után, amelyek bennünk meglepődést, riadalmat, ijedtséget keltenek. Ez végig jellemző erre a drámára is. Ezenkívül a mű az előbb említett kettős minőségét mindvégig megőrzi, a tragédiák sorára ráépül a komikum. Számunkra már a mű elején furcsának tűnhet a megölt nővérek jellemzése: „Dorothea Moser nővér a női birkózóegylet tagja, Irene Straub nővér pedig a nemzeti Cselgáncs Szövetség országos bajnoka.” A felügyelő várakozik, míg a gyilkos hegedül a doktorkisasszony kíséretével. Majd békésen elbeszélget az egyik ápolttal, előkerül a pálinka a kandallórács mögül, ez az a tárgy a szobában, amiről mindenki tud, csak a főnővér nem. A beteg rágyújthat, a felügyelőnek ezt megtiltják. Majd kiderül, hogy Newton is Einsteinnek képzeli magát, ezt utóbb a főnővér megcáfolja. Möbius családjának érkezésekor az egyik fiú találja meg a lámpazsinórt, amellyel a nővért megfojtották. A harmadik gyilkosság után a felügyelő gyökeres változáson megy át, örül neki, hogy a törvény „nyári vakációra ment”. A leggroteszkebb fordulat az egész műben, amikor kiderül, hogy a helyzet fordított, a fizikusok normálisok, ápolójuk őrült. Ezután a bemutatkozás a közönségnek már nem is kelt különösebb feltűnést. 

 

4.      Véletlen szerepe: a mű egészére kihatással vannak a véletlenek. Ahogy Dürrenmatt írja a 21 pontban: „Egy történetet akkor gondolunk végig következetesen, ha lehetőségei közül a legrosszabb következik be. Ez a lehetőség szerinti legrosszabb fordulat sohasem látható előre. Véletlenül következik be.” Illetve: „Minél tervszerűbben cselekszenek az emberek, annál nagyobb erővel ütköznek a véletlenbe.” Ezek a pontok jelentik A fizikusok fő problémakörét is. Möbius -felismerve találmányai veszélyességét- önként vonul elmegyógyintézetbe, messze az emberektől, hogy megmentse a világot felfedezéseitől és azoknak következményeitől. De véletlenül a lehető legrosszabb intézetet választja, amelynek vezetője őrült és világuralomra tör. Így –a véletlen miatt- az elmegyógyintézetbe vonulással pont Möbius lesz az, aki kiszolgáltatja a világot egy őrült kényére-kedvére. Dürrenmatt Oidipusz király XX. századi változatát fedezte fel Möbiusban, mint Oidipusz, Möbius is erkölcsi szigort, tisztaságot hirdet, és végül kiderül, hogy ő a legfőbb bűnös. „A tervszerűen cselekvő emberek –írja Dürrenmatt- meghatározott célra törnek. A véletlen akkor sújtja őket a legnagyobb csapással, ha e véletlen következtében éppen a céljuk ellentétéhez érnek el: ahhoz, amitől rettegtek, amit el akartak kerülni.”

 

5.      Szereplők jellemzése:

·         Johann-Wilhelm Möbius: őt tekinthetjük a dráma főszereplőjének. Fizikus, árva gyerek volt koldusszegény. Mire anyagi helyzete rendbejött volna, idegszanatóriumba vonult, egyedül hagyva feleségét és 3 gyermekét. 15 évig élt az elmegyógyintézetben. Felfedezte az egységes térelméletet és megszerkesztette minden lehetséges felfedezések rendszerét. A műben végig úgy tűnik, hogy alárendelt szereplő, nem is kételkedünk bolondságában, a mű végén azonban kiderül, hogy mind erkölcsben, mint tudásban a többiek felett áll.

·         Dr. Mathilde von Zahnd: ideggyógyász, gazdag család utolsó gyermeke. Külsőleg idősebb, púpos vénkisasszony. Nagy emberbarát és lélekbúvár hírében áll. Az övé a szanatórium, amely zsúfolásig telve van őrült rokonaival. Neki is megjelenik Salamon, akárcsak Möbiusnak, de ő valójában is őrült, bár ez csak a regény legvégén válik világossá számunkra. A szereplők alárendeltségi viszonyban vannak vele, bár ő egyenrangú félnek tekinti a 3 fizikust. 

·         Herbert Georg Beutler: a fizikus, aki Newtonnak képzeli magát. Gyilkolt, megfojtotta Dorothea Moser ápolónőt. Egy éve van az elmegyógyintézetben. Valójában azonban teljesen normális, Alec Jasper Kiltonnak hívják, életében valóságosan is fizikus, az analógiatan megalapítója. Egy titkosszolgálat alkalmazásában áll, célja Möbius kikémlelése és esetleg megszöktetése volt. Végül az elmegyógyintézet rabja marad. Ugyanez a helyzet

·         Ernst Heinrich Ernestivel: a fizikus, aki Einsteinnek képzeli magát. Szintén gyilkos, ő Irene Straub nővért fojtotta meg. Két éve kezelik. Ő sem őrült, hanem igazi fizikus, Joseph Eisler. Ő az Eisler-effektus felfedezője. Szintén saját országa szolgálatába akarja állítani Möbiust, sikertelenül.

·         Lina Rose: Möbius volt felesége, 5 évvel idősebb nála. Van 3 fiuk. Az asszony most újra férjhez megy, egy misszionáriushoz, csak utoljára látni akarja Möbiust, meg akarja neki mutatni fiait. Nem érti meg Möbiust, amíg Monika nővér hamar rájön, hogy a fizikus csak színlel, addig a feleség ezt nem vette észre. Viszont egész életében feláldozta magát másokért, támogatta Möbiust, amíg az tanult, aztán egyedül felnevelte 3 gyermekét.

·         Oscar Rose: a misszionárius, Lina új férje. Bár Linát és a gyerekeket látszólag szereti, mégsem tanúsít megértést Möbius iránt. Mint teológusnak mindig számolnia kellene a csoda lehetőségével, mégsem hisz abban, hogy Möbius jelenései valódiak, egyszerű elmebetegnek tartja a férfit.

·         Richard Voss: a nyomozást vezető felügyelő, először zavarja a szanatórium légköre, az, hogy nem tartóztathat le senkit, végül még élvezi is a helyzetet. Ezt a viselkedésében végbement változást szintén a mű groteszk, majdnem abszurd elemei közé sorolhatjuk.

 

A fizikusokban közös, hogy mindhárman kényszerből gyilkoltak, egy számukra magasabb cél, eszme érdekében. Szerintem ez valójában csak Möbius esetében volt így, ő egy gyilkossággal próbálta megmenteni rengeteg ember életét, a másik két fizikus viszont csak a titkosszolgálatuk érdekében gyilkolt, azért, nehogy lelepleződjenek. Végül kiderült, hogy a gyilkosságokat kikényszerítő körülmények mesterségesek voltak, a doktorkisasszony bevallja: „Ártalmatlanná kellett, hogy tegyelek benneteket. A gyilkosságaitok révén. Rátok uszítottam a három ápolónőt. A tetteiteket előre kiszámítottam. Megbízhatók voltatok, mint az automaták, és úgy öltetek, mint a hóhérok.”

 

6.      Szerepcserék a műben: a történet folyamán több szerepcserét is észrevehetünk. A két felvonás ilyen szempontból egymás tükörképének tekinthető. Az első felvonásban Richard Voss az, akire folyton rászólnak az erőteljes kifejezések használatáért: „A gyilkos?” „Kérem, felügyelő úr…” A második felvonásban az egész megfordul: „Akarja látni a gyilkost?” „Kérem, doktorkisasszony…”

A legszembetűnőbb szerepcsere azonban nem ez, hanem a viszonyok felcserélődése. Az első felvonásban az olvasó meg van róla győződve, hogy egy igazi elmegyógyintézetben igazi elmebetegekkel állunk szemben, valójában ez a hitünk omlik össze a második felvonás végén. Az emberben a bizonytalanság érzetét kelti, hogy nem tudja, ki a normális. Mai szemmel nézve a szereplők egyike sem, de az adott körülmények között talán mindegyikük viselkedése érthető.

 

7.      A 3-as szám szerepe: a műben többször is megjelenik a 3-as szám. A legalapvetőbb: a szanatóriumnak a műbeli részén csak a 3 fizikus él együtt, 3 külön szobában. A 3 fizikus meggyilkol 3 nővért. Möbiusnak 3 fia van. + hónapon belül történik a 3 gyilkosság. A három ápolónő helyett 3 ápolót kapnak a fizikusok. 

 

8.      Mondanivaló: A mű a tudósok felelősségét veti fel, a modern világról mond ítéletet. Ez legvilágosabban a második felvonás utolsó részéből, a 3 fizikus beszélgetéséből, leginkább Möbius magyarázataiból tűnik ki. Megismerjük Möbius, Dürrenmatt és minden józanul gondolkodó ember véleményét: „Vannak kockázatok, amelyet sohasem szabad vállalni: például az emberiség kipusztulását. Hogy a világ a már birtokában lévő fegyvereket mire használja, tudjuk; hogy mire használná azokat, amiket én tennék lehetővé, azt könnyű elképzelni.” „Tudományunk iszonyatossá, kutatásunk veszélyessé, az ismereteink pedig halálossá váltak.” Tehát Dürrenmatt szerint a tudós, ezen belül is a fizikus felelősséggel tartozik munkájáért, tetteiért, felfedezéseinek hatásaiért. A 21 pont szerint: „A fizika tartalmi kérdése a fizikusok ügye. A fizika hatása: mindannyiunk ügye. Közös ügyeinket csak együttesen oldhatjuk meg.”  

 
Névnaposaink
 
Karakterem
Lilia Amoris másodéves (vámpír) diáklány
 
Kedvenc linkjeim
 
Beszélgesünk!
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Eddigi látogatók
Indulás: 2004-09-02
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre